Sørby eSport søger FIFA trænere

Om Sørby eSport

Sørby eSport er en eSport-forening og en afdeling af Sørbymagle Idrætsforening, der blev grundlagt i 1907 og er beliggende i Sørby, Slagelse, Danmark. Vi tilbyder vores medlemmer træning, bootcamps, og turneringer i FIFA, CSGO, Hearthstone og League of Legends. Vi tror på at bidrage til læring, nye venskaber og at skabe sjove events samt en stærk eSport-kultur. Hver uge deltager mere end 80 gamere i vores online- og offline-træningssessioner i Counter Strike CS: GO, Hearthstone, League of legends og FIFA, og vores medlemsbase vokser måned for måned.

Om stillingen som FIFA træner

I forbindelse med vores FIFA træning, søger vi trænere som sammen med det eksisterende trænerteam, skal stå for at planlægge og udføre FIFA træning, taktik og coaching, overfor vores medlemmer. Vi træner online, 1-1 næsten dagligt. Vores trænere logger således på Skype og spiller hjemmefra, mod en af vores spillere. Træneren giver efterfølgende feedback til spilleren om, hvordan han/hun kan forbedre sig, eller foretage små ændringer i spillet.

Som træner er dit fokus at udvikle gamere, så de bliver bedre både individuelt og som team, og samtidig har det sjovt. Vi træner online hver uge, samt mødes fysisk til bootcamps, LANs, og andre turneringer ca. 6 gange om året. Vi forventer at du deltager til Bootcamps i Sørby, Slagelse mindst 4 gange om året. Vi forventer at du tager med ud til nogle af de turneringer vores FIFA team deltager i, så du kan coache spillerne, og være en leder for dem. Vores medlemmer er fra hele landet, derfor mødes vi ikke fysisk hver uge, men vi koncentreret nogle weekender om året, i stedet for.

Vi forventer

 • At du har stor erfaring i FIFA, du behøver ikke være den bedste, men du skal have lyst til at lære fra dig
 • At du har en stor passion for at lære fra dig
 • At du kan arbejde loyalt, selvstændigt og er flittig
 • At du nyder at lede andre og har en positiv og konstruktiv attitude
 • At du er ydmyg over for selv at skulle lære nyt
 • At du har tålmodighed og nyder at hjælpe andre til at blive bedre
 • At du kan spille og træne online flere gange om ugen
 • At du kan komme til Sørby, Slagelse mindst 6 gange om året og deltage i træningslejre mv.
 • At du har lyst til at være en del af et fællesskab og skabe noget stort

Vi tilbyder

 • Gratis deltagelse i vores LANs og andre gaming events
 • Alt betalt ved bootcamps
 • Træner trøje
 • Et stærkt fællesskab, og muligheden for at skabe noget stort
 • En sund forening med gode partnere og sponsorer
 • En stærk ledelse og solid organisation, som støtter dig
 • Diverse kurser i ledelse hos DGI og eSport hos eSport Danmark
 • Mulighed for bonus, hvis teamet gør det godt
 • Trænerkontrakt,
 • Jobbet er frivilligt og ulønnet, men vi dækker dine udgifter i forbindelse med transport og billetudgifter til aftalte aktiviteter.

Er du interesseret?

Lyder det som noget for dig? Så send en ansøgning på email til: info@sorby-esport.dk

Vi glæder os til at høre fra dig!

Team Sørby eSport