Sørby eSport søger League of Legends teamleder

Om stillingen som League of Legends teamleder

I forbindelse med opstart af League of Legends afdeling i Sørby eSport, søger vi en teamleder som skal stå for at planlægge og udføre LoL træning, taktik og coaching, overfor vores LoL spillere. Senere skal du finde flere trænere og begynde at udbygge LoL afdelingen med flere hold – i starten finder vi et, måske to hold, vi begynder med.

Som teamleder er dit fokus at udvikle LoL afdelingen, så både dine trænere og spillere er glade. Du få en masse hjælp af vores Overwatch teamleder og CSGO teamleder og Rocket League teamleder, som kender alt til at finde trænere og spillere og sammensætte hold.

I træner online hver uge, samt mødes fysisk til bootcamps, LANs, og andre turneringer ca. 6 gange om året. Vi forventer at du deltager til Bootcamps i Slagelse mindst fire gange om året. Vi forventer at du tager med ud til nogle af de turneringer vores LoL teams deltager i, så du kan være leder for trænere og spillere. Vores medlemmer er fra hele landet, derfor mødes vi ikke fysisk hver uge, men vi koncentreret nogle weekender om året, i stedet for.

Vi tilbyder

 • Gratis deltagelse i vores LANs og andre gaming events
 • Gaming bootcamps med +100 deltagere
 • Træner tøj
 • Et stærkt fællesskab, og muligheden for at skabe noget stort
 • En sund eSport forening med gode partnere og sponsorer
 • En stærk ledelse og solid organisation, som støtter dig
 • Diverse kurser i ledelse hos DGI og eSport hos eSport Danmark
 • Mulighed for bonus, hvis teamet gør det godt
 • Trænerkontrakt
 • Jobbet er frivilligt og ulønnet, men vi giver tilskud til dine udgifter i forbindelse med transport og billetudgifter til aftalte aktiviteter.

Vi forventer

 • At du har erfaring i LoL og gerne erfaring som leder
 • At du har en stor passion for at lære fra dig
 • At du kan arbejde loyalt, selvstændigt og er flittig
 • At du nyder at lede andre og har en positiv og konstruktiv attitude
 • At du er ydmyg over for selv at skulle lære nyt
 • At du har tålmodighed og nyder at hjælpe andre til at blive bedre
 • At du kan komme til Sørby, Slagelse mindst 4 gange om året og deltage i træningslejre mv.
 • At du har lyst til at være en del af et fællesskab og skabe noget stort

Om Sørby eSport

Sørby eSport er en eSport-forening og en afdeling af Sørbymagle Idrætsforening, der blev grundlagt i 1907 og er beliggende i Sørby, Slagelse, Danmark. Vi tilbyder vores medlemmer træning, bootcamps, og turneringer i FIFA, CSGO, Hearthstone, Overwatch og Rocket League. Vi tror på at bidrage til læring, nye venskaber og at skabe sjove events samt en stærk eSport-kultur.

Sørby eSport, et hjem for gamere.

Ansøg her