Sørby eSport søger CS:GO community headcoach

Om stillingen som CS:GO community headcoach

I Sørby eSport består vores CS:GO community afdeling af 7-12 hold, som alle varierer i niveau, alder og erfaring. Alle spillere i CS:GO community afdelingen, er medlem af Sørby eSport og spiller på et hold. Alle holdene har trænere, og som CS:GO community headcoach bliver det dit ansvar at koordinere træning, turneringer og kommunikation på tværs af vores CS:GO community spillere, hold og trænere. Vi søger samtidig en moden person, med stor ansvarsfølelse og lyst til at komme med forslag og forbedringer til rollen.

Som udgangspunkt er arbejdsopgaverne disse:

 • Have overblik over trænere & community hold og sørger for at der er trænere til alle hold
 • Erstatte spillere på hold der mangler med spillere fra venteliste (i samarbejde med trænerne)
 • Håndtere konflikter hvis de skulle opstå, både iblandt spillere og trænere
 • Samarbejde med den overordnede CS:GO teamleder om drift af CS:GO afdelingen og bidrage til at udføre ideer og ønsker fra bestyrelsen
 • Tilpasse turneringer, træning og kommunikation så det passer til CS:GO som spil og community
 • Være pædagogisk og tålmodig samt kunne tage dialog med forældre der har spørgsmål omkring træning og andet
 • Sørge for at regler bliver overholdt af både spillere og trænere
 • Være ansvarsfuld og en naturlig leder

CS:GO community afdelingen træner online hver uge, samt mødes fysisk til bootcamps, LANs, og andre turneringer ca. 6 gange om året. Vi forventer at du deltager til Bootcamps i Slagelse mindst tre gange om året. Vi forventer at du tager med ud til nogle af de turneringer vores teams deltager i, så du kan være leder for trænere og spillere. Vores medlemmer er fra hele landet, derfor mødes vi ikke fysisk hver uge, men vi koncentreret nogle weekender om året, i stedet for.

Vi tilbyder

 • Gratis deltagelse i vores LANs og andre gaming events
 • Gaming bootcamps med +100 deltagere
 • Træner tøj
 • Et stærkt fællesskab, og muligheden for at skabe noget stort
 • En sund eSport forening med gode partnere og sponsorer
 • En stærk ledelse og solid organisation, som støtter dig
 • Mulighed for diverse kurser i ledelse hos DGI og eSport hos eSport Danmark
 • Trænerkontrakt
 • Jobbet er frivilligt og ulønnet, men vi giver tilskud til dine udgifter i forbindelse med transport og billetudgifter til aftalte aktiviteter.

Vi forventer

 • At du har erfaring med CS:GO og ledelse
 • At du har en stor passion for at koordinere og have mange bolde i luften
 • At du kan arbejde loyalt, selvstændigt og er flittig
 • At du nyder at lede andre og har en positiv og konstruktiv attitude
 • At du er ydmyg over for selv at skulle lære nyt
 • At du har tålmodighed og nyder at hjælpe andre til at blive bedre
 • At du kan komme til Sørby, Slagelse mindst 4 gange om året og deltage i træningslejre mv.
 • At du har lyst til at være en del af et fællesskab og skabe noget stort

Om Sørby eSport

Sørby eSport er en eSport-forening og en afdeling af Sørbymagle Idrætsforening, der blev grundlagt i 1907 og er beliggende i Sørby, Slagelse, Danmark. Vi tilbyder vores medlemmer træning, bootcamps, og turneringer i FIFA, CSGO, Hearthstone, Overwatch og Rocket League. Vi tror på at bidrage til læring, nye venskaber og at skabe sjove events samt en stærk eSport-kultur.

Sørby eSport, et hjem for gamere.

Ansøg her