Sørby eSport søger Overwatch trænere

Om stillingen som Overwatch træner

OBS som træner skal du være min. 18 år.

I forbindelse med vores træning, søger vi flere trænere som skal stå for at planlægge og udføre OW træning, taktik og coaching, overfor vores hold. Som træner skal du give feedback til spillerne/holdet om, hvordan de kan forbedre sig, eller foretage ændringer i spillet.

Som træner er dit fokus at udvikle gamere, så de bliver bedre både individuelt og som team, og samtidig har det sjovt. Vi træner online hver uge, samt mødes fysisk til bootcamps, LANs, og andre turneringer ca. 6 gange om året. Vi forventer at du deltager til Bootcamps i Sørby, Slagelse mindst 4 gange om året. Vi forventer at du tager med ud til nogle af de turneringer vores OW team deltager i, så du kan coache spillerne, og være en leder for dem. Vores medlemmer er fra hele landet, derfor mødes vi ikke fysisk hver uge, men vi koncentreret nogle weekender om året, i stedet for.

Vi tilbyder

 • Deltagelse i vores LANs og andre gaming events
 • Træner tøj
 • Et stærkt fællesskab, og muligheden for at skabe noget stort
 • En sund forening med gode partnere og sponsorer
 • En stærk ledelse og solid organisation, som støtter dig
 • Diverse kurser i ledelse hos DGI og eSport hos eSport Danmark
 • Trænerkontrakt
 • Jobbet er frivilligt og ulønnet, men vi giver tilskud til dine udgifter i forbindelse med transport og billetudgifter til aftalte aktiviteter.

Vi forventer

 • At du har erfaring fra Overwatch spillet og måske lidt erfaring som træner, du behøver ikke være den bedste
 • At du har en stor passion for at lære fra dig
 • At du kan arbejde loyalt, selvstændigt og er flittig
 • At du nyder at lede andre og har en positiv og konstruktiv attitude
 • At du er ydmyg over for selv at skulle lære nyt
 • At du har tålmodighed og nyder at hjælpe andre til at blive bedre
 • At du kan spille og træne online flere gange om ugen
 • At du kan komme til Sørby, Slagelse mindst 4 gange om året og deltage i træningslejre mv.
 • At du har lyst til at være en del af et fællesskab og skabe noget stort
 • At du er min. 18 år.

Sørby eSport er en eSport-forening og en afdeling af Sørbymagle Idrætsforening, der blev grundlagt i 1907 og er beliggende i Sørby, Slagelse, Danmark. Vi tilbyder vores medlemmer træning, bootcamps, og turneringer i FIFA, CSGO, Hearthstone, Overwatch, Rocket League og League of Legends. Vi tror på at bidrage til læring, nye venskaber og at skabe sjove events samt en stærk eSport-kultur.

Ansøg her