Sørby Esport søger trænere til vores nye populære PUBG afdeling

Om stillingen som PUBG træner

OBS som træner skal du være min. 18 år.

Sørby Esport søger flere trænere til vores populære PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) afdeling. Vi går efter at være i toppen af den danske scene i squad (4v4) og duo til LAN-turneringer såvel som online-turneringer. Der vil selvfølgeligt være plads til spillere og trænere i alle niveauer, så uanset om du ønsker at blive verdens bedste PUBG træner, eller blot ønsker at være en del af Danmarks største esport fællesskab, så bliver det her stedet for dig.

Som træner skal du stå for træning; at planlægge og udføre PUBG træning, taktik og coaching, overfor vores hold. Som træner skal du give feedback til spillerne/holdet om, hvordan de kan forbedre sig, eller foretage ændringer i spillet.

Som træner er dit fokus at udvikle spillere, så de bliver bedre både individuelt og som team, og samtidig har det sjovt. Vi træner online hver uge, samt mødes fysisk til bootcamps, LANs, og andre turneringer ca. 6 gange om året. Vi forventer at du deltager til Bootcamps i Sørby, Slagelse mindst 4 gange om året. Vi forventer at du tager med ud til nogle af de turneringer vores PUBG team deltager i, så du kan coache spillerne, og være en leder for dem. Vores medlemmer er fra hele landet, derfor mødes vi ikke fysisk hver uge, men vi koncentreret nogle weekender om året, i stedet for.

Vi tilbyder

 • Deltagelse i vores LANs og andre gaming events
 • Et stærkt fællesskab, og muligheden for at skabe noget stort
 • En sund forening med gode partnere og sponsorer
 • En stærk ledelse og solid organisation, som støtter dig
 • Træneruddannelse og kurser i ledelse hos DGI og esport hos eSport Danmark
 • Trænerkontrakt
 • Jobbet er frivilligt og ulønnet, men vi giver tilskud til dine udgifter i forbindelse med transport og billetudgifter til aftalte aktiviteter.
 • Et fantastisk sammenhold og masser af nye venskaber.

Vi forventer

 • Du skal kunne være tilgængelig minimum 2×2 timer ugentligt
 • Du skal kunne arbejde over Teamspeak
 • Det er en fordel hvis du har trænererfaring eller anden erfaring med unge mennesker, men ikke et krav.
 • At du kan arbejde loyalt, selvstændigt og er flittig
 • At du nyder at lede andre og har en positiv og konstruktiv attitude
 • At du er ydmyg over for selv at skulle lære nyt
 • At du har tålmodighed og nyder at hjælpe andre til at blive bedre
 • At du kan komme til Slagelse mindst 4 gange om året og deltage i træningslejre mv.
 • At du har lyst til at være en del af et fællesskab og skabe noget stort
 • At du er min. 18 år.

Sørby Esport er Danmarks største esportforening, og en afdeling af Sørbymagle Idrætsforening, der blev grundlagt i 1907 og er beliggende i Sørby, Slagelse, Danmark. Vi tilbyder vores medlemmer træning, bootcamps, og turneringer i FIFA, CSGO, Hearthstone, Overwatch, Rocket League, League of Legends og nu PUBG. Vi tror på at bidrage til læring, nye venskaber og at skabe sjove events samt en stærk eSport-kultur.

Ansøg her